Z czego wynikają takie aspekty światła?

21 czerwca 2021 Off Przez info

Jeśli czujesz się senny lub też nie spałeś zbyt prawidłowo, prawdopodobnie to wspaniały czas na to, żeby ujrzeć się w nowym świetle… dosłownie! Światło wspomaga regulować naturalne rytmy ciała ludzkiego oraz umysłu, a skąpe lub słuszny typ światła ma okazję wpływać na nasze zdrowie w zadziwiający sposób.

Z czego wynikają takie aspekty światła?

Ludzkie istoty ewoluowały do cyklu dzień-noc. Blask, jako naturalny obserwator ustawia nasze zegary biologiczne w umysłach oraz organach w całym ciele. Kiedy te zegary, rozpoznawane jako ciągi okołodobowe, pozostają zakłócone, ma możliwość to wpłynąć na:

• sen,

• samopoczucie,

• wydajność badawczą.

Obecne życie nie nadaje się do słusznego cyklu światła słonecznego oraz ciemności, jakie ustalają wewnętrzne czasomierze przodków. Większą część czasu spędzamy w pokojach ze sztucznym oświetleniem, a odnajdujące się tam światło, nie jest tym, czego wymagamy, by działać najprzyzwoiciej jak potrafimy.

W takich sytuacjach może wspomóc światłolecznictwo, popularne również jako fototerapia, jakie obejmuje ekspozycję na wyznaczone poziomy światła w nadzorowanych warunkach. Jest to ogólne kurowanie sezonowych zaburzeń afektywnych, jakie pojawiają się, gdy dni stają się krótkie podczas jesieni i zimy.

Dla kogo kurowanie światłem?

W wielu wypadkach kuracja światłem ma okazję zastąpić lekarstwa dla ludzi z sezonową oraz niesezonową melancholią, depresją dwubiegunową oraz przygnębieniem w czasie ciąży, a w jeszcze innych przypadkach dodanie terapii światłem może wzmocnić wynik samych medykamentów. Badania sugerują, że kuracja światłem ma okazję być wydajna w leczeniu niewyspania, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z brakiem uwagi (ADHD) i demencji. Badania wykazały, że może polepszyć funkcje motoryczne u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Mechanizmy stojące za wynikami terapeutycznymi światła nie są do końca transparentne. Metamorfozy w ekspozycji na światło mogą wpływać na pułap hormonów melatoniny oraz serotoniny, jakie pomagają dopasowywać samopoczucie oraz sen. Promienie ultrafioletowe słońca zostały powiązane z produkcją witaminy D i niższym ciśnieniem krwi, chociaż nie bez kontrowersji z powodu ryzyka raka skóry wywołanego promieniowaniem UV.